Sączów 25.07.2014
Warsztaty muzyczne 22.07.2014

Międzypokoleniowa Scena Moliera

“Międzypokoleniowa Scena Moliera” – nowy projekt Stowarzyszenia “Scena Moliera”

Stowarzyszenie “Scena Moliera”, rusza z kolejnym długofalowym projektem! “Międzypokoleniowa Scena Moliera” to cykl wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, będący wymianą doświadczeń między osobami starszymi, niewidomymi i niedowidzącymi, emerytowanymi aktorami Scen Krakowskich, seniorami innych środowisk o artystycznych zamiłowaniach, a młodzieżą. Zgodnie z misją naszego stowarzyszenia, w projekcie kolejny już raz spełni się (w co mocno wierzymy) idea integracji społecznej. Tym razem skupimy się jednak na integracji środowisk z różnych pokoleń. Poprzez długoterminową współpracę na wielu płaszczyznach chcemy doprowadzić do porozumienia i twórczej wymiany poglądów i doświadczeń artystów profesjonalnych, amatorów, młodzież i seniorów.

Uczestnicy naszego projektu będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach integracyjnych, choreograficznych, muzycznych, plastycznych i teatralnych, a efektem międzypokoleniowej współpracy na gruncie działań artystycznych okaże się multimedialny spektakl muzyczny, z udziałem aktorów scen krakowskich reżyserowany przez Artura Dziurmana. To wyjątkowe przedstawienie będzie podsumowaniem ponad 10. letniej działalności „Sceny Moliere” oraz spojrzeniem w przyszłość, a warsztaty poprowadzą tak znamienici artyści jak Marek Litewka czy Beata Paluch.

Inspiracją do działań artystycznych uczestników projektu będą także liczne wyjścia do muzeów, teatrów, oper, kin i innych ciekawych miejsc, z którymi kontakt zaspokoi gusta naszej wielopokoleniowej grupy. W ramach projektu jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach z artystami w “złotym wieku”, zadać pytania o czasy i sztukę dzisiejszą i dawną. Kolejnym równie ważnym miejscem integracji będzie międzypokoleniowy Klub „Cafe Moliere”, który mamy nadzieję okaże się miejscem nawiązywania nowych ciekawych znajomości.

Te wszystkie działania stworzą atrakcyjne sytuacje kulturalne i społeczne, umożliwiające uczestnikom projektu, wspólne, twórcze działanie, w środowisku zróżnicowanym zarówno wiekowo, jak i kulturowo. Uważamy bowiem, że to właśnie działania z zakresu edukacji kulturalnej, pozytywnie wpłynąć mogą na sytuację osób starszych, wesprzeć ich działania zmierzające do ponownego odnalezienia się w życiu społecznym, a młodzieży ukazać inny niestereotypowy obraz polskiego seniora.

Choć rekrutacja do części projektu jaką jest spektakl i przygotowujące uczestników do niego warsztaty, została już zamknięta, to wiele spośród przygotowanych przez nasz działań jest otwartych dla naszych przyszłych uczestników. Zachęcamy zatem do śledzenia strony internetowej www.teatritan.pl oraz www.scenamoliera.org.pl i zapraszamy na wszystkie otwarte wydarzenia!

 

 

Projekt Międzypokoleniowa Scena Moliera jest dofinansowany ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.